بلاگ

مختصری درباره کیکبوکسینگ

کیکبوکسینگ (Kickboxing) ترکیبی از رشته‌های  کاراته ، موی تای و بوکس است. کیکبوکسینگ ورزشی رزمی می‌باشد که ۴۳ سال از تولد آن می‌گذرد. به‌طورکلی هدف از تمرینات کیکبوکسینگ دفاع از خود، به دست آوردن آمادگی جسمانی و همچنین به عنوان ورزش رزمی می‌باشد.

تاریخچه

ریشهٔ اصلی کیکبوکسینگ به ۲۰۰۰ سال پیش در آسیا بر می‌گردد. کیکبوکسینگ ژاپنی در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی ایجاد و رقابت‌های آن از همان دهه شروع شد. بنیانگذاران آن اوسامو ناگوچی و تاتسو یامادا می‌باشند. کیکبوکسینگ آمریکایی در دهه ۱۹۷۰ میلادی به وجود آمد. بنیانگذاران کیکبوکسینگ در غرب «جو لوئیس»، «بیل والاس»، «جف اسمیت» و «جری بیزلی» در سال ۱۹۷۰ می‌باشند. کیکبوکسینگ را می‌توان ورزش رزمی تلفیقی دانست که در آن از روش‌های رشته‌های مختلف رزمی استفاده شده‌است.

نام‌گذاری

اصطلاح کیکبوکسینگ به وسیله اوسامو ناگوچی ژاپنی برای نام‌گذاری رشته‌ای رزمی که از موای تای و کاراته و از بوکس و تکواندو الهام گرفته شده بود استفاده شد. او این رشته را در سال ۱۹۵۸ معرفی کرد. کیکبوکسینگ در واقع از دو قسمت (کیک = ضربه پا) و (بوکسینگ = مشت زدن) تشکیل شده که تکنیک‌های اصلی آن هم در مشت و ضربه پا می‌باشند.

روش مبارزه

مسابقات در یک زمین مربع شکل ۱۶ تا ۲۰ فوتی که با طناب محصور شده برگزار می‌گردد. زمان مسابقه معمولاً سه راند سه دقیقه ای می‌باشد که ورزشکاران بین هر راند یک دقیقه استراحت می‌کنند. هر مسابقه توسط یک داور و یک پزشک کنترل می‌شود؛ و در هر راند سه قاضی به مبارزان امتیاز می‌دهند.

کیکبوکسینگ مانند تمام رشته‌های رزمی دارای کمربند و دان می‌باشد. این ورزش داخل رینگ یا تاتامی برگزار می‌شود. به افرادی که در مبارزات کیکبوکسینگ شرکت می‌کنند فایترمی‌گویند . گرفتن حریف در مسابقه خطا است ( به استثناء مسابقات ترکیبی MMA ) و اگرمبارز در طول مسابقه مرتکب بیش از سه خطا شود، بازنده اعلام می‌گردد.

در مسابقه یک داور وسط وجود دارد و سه داور کنار و یک قاضی وجود دارد. در بعضی از مسابقات که سطح آن پایین است زمان مسابقه ۲راند ۲ دقیقه‌ای است.

ضربات مشت به سر حریف دارای ۱ امتیاز و ضربات پا به سر دارای ۲ امتیاز می‌باشد. هم چنین ضربات پایی که به صورت چرخشی اجرا شوند و به سر حریف اصابت کنند ۳ امتیاز دارند. اجرای ضربات چرخشی معمولاً توانایی زیادی می‌خواهد و در واقع یک نوع حرکت ریسکی است، به همین دلیل این گونه ضربه‌ها کمتر اجرا می‌شود